Zálohování webu pomocí pluginu

Pravidelné zálohování webu je zásadní součástí správy webových stránek a zajišťuje, že máte vždy k dispozici kopii svých dat, na kterou se můžete spolehnout.

Proč je důležité mít k dispozici zálohy webu?

Bezpečnost: Internet je plný hrozeb, jako jsou malware, viry a hackerské útoky. Pokud je váš web napaden, může dojít k poškození nebo ztrátě dat. Pravidelná záloha vám umožní obnovit web do stavu před útokem.

Chyby při aktualizacích: Při instalaci nových aktualizací nebo pluginů může dojít k neočekávaným chybám nebo komplikacím, které mohou ovlivnit fungování vašeho webu. Mít zálohu znamená, že můžete rychle vrátit web zpět do původního stavu.

Špatné úpravy: Někdy může být těžké vrátit se zpět po nechtěné změně nebo odstranění kritického souboru. Záloha vám dává možnost obnovit web zpět do stavu před těmito chybami.

Selhání ze strany webhostingu: Může se zdát být velmi nepravděpodobné, aby došlo ke ztrátě dat z důvodu chyby na straně webhostingu, přesto je dobré mít na paměti i tento scénář a chránit se pravidelným zálohováním.

Plugin „BackWpUp“ pro pravidelné zálohy i ruční jednorázové zálohy

BackWPup je plugin, který uživatelům WordPressu poskytuje i ve své bezplatné free verzi kompletní řešení s dostatkem funkcí pro zálohování webů. S tímto nástrojem můžete snadno a automatizovaně zálohovat své soubory webové stránky a databáze do oblíbených cloudových služeb, na libovolné FTP připojení nebo jen jednoduše do složky webu.

BackWPup také umožňuje plánování automatických záloh, abyste nemuseli přemýšlet o tom, kdy a jak často svůj web zálohovat. V nastavení zálohování lze také vyloučit složky, pluginy, šablony ze zálohování. vyloučení ze zálohování je užitečné například, když máte velmi objemnou složku „uploads“ typicky s velkým množstvím fotek a videí.

BackWPup je jednoduchý na použití, ale současně nabízí pokročilé funkce pro ty, kdo potřebují více kontroly nad svými zálohami. Můžete například vybrat, které soubory chcete zálohovat, jak často a jaké formáty záloh používat.

Co je dobré zálohovat?

Web na WordPressu vždy obsahuje soubory a databázi. Nejdůležitější je zálohovat databázi. Databáze obsahuje všechny vaše příspěvky, stránky, komentáře, odkazy, nastavení webu a další informace. Zálohování databáze je naprosto zásadní.

Pro snadné obnovení webu ze zálohy je užitečné zálohovat i soubory. V případě zálohování souborů na rozdíl od zálohování databáze je problém s datovou velikostí souborů. Zálohovat pravidelně soubory a uchovávat několik posledních záloh může vyžadovat úložiště i o velikosti několika desítek GB místa. Záleží samozřejmě na druhu webu. Zálohovat soubory u větších webů často bývá problematické s ohledem na limity webhostingu a to né jenom limit velikosti úložiště, ale také na limity pro vytvoření zálohy.

Zálohujte samostatně databázi a soubory. Vytvoření zálohy databáze nastavte automaticky nejlépe každý den.
Soubory zálohujte s ohledem na jejich celkovou velkost.

Co dělat když záloha obsahuje příliš mnoho dat?

Vytvoření zálohy je limitováno parametry webhostingu. Vytvořit zálohu webu o velikosti několika stovek MB by nebyl být problém pro běžný webhosting. Vytvořit zálohu webu o několika GB už pravděpodobně nebude možné na běžném webhostingu. V případě příliš velkého objemu dat se nedokončí proces vytvoření zálohy. V takovém případě je řešení vyloučení ze zálohování ty data, které nutně zálohovat nepotřebujeme.

Plugin BackWPup umožňuje vyloučit ze zálohování soubory podle složek v adresářové struktuře. Vyloučit můžete např. pluginy, které jsou volně dostupné. není nutné zálohovat plugin, který lze jednoduše nainstalovat znovu. Největší datový objem má často složka umístěná v /wp-content/uploads. Do této složky se nahrávají veškerá média. To jsou zejména fotky a videa. Tyto soubory máte většinou uložené i v PC ze kterého je nahráváte na web. Zpravidla nebývá až tak důležité tyto soubory pravidelně zálohovat.

Vyloučením volně dostupných pluginů a složky „uploads“ by jste měli docílit významného snížení datového objemu pro zálohu webu, tak aby bylo možné automaticky pravidelně zálohovat web.

Co dělat když potřebuji web obnovit ze zálohy a nemám k dispozicí žádnou zálohu?

Pokud potřebujete obnovit webovou stránku a nemáte k dispozici žádnou zálohu, máte v podstatě dvě možnosti:

Obrate se na poskytovatele webhostingu: Většina webhostingových služeb automaticky zálohuje data na svých serverech. Pokud je to případ vaší hostingové služby, mohli byste požádat o obnovu webu ze zálohy.

Obraťte se na svého webmastera nebo vývojáře: Pokud jste pro tvorbu webu použili externího dodavatele, mohou mít stále kopii vašeho webu, kterou mohou použít k obnově.