Vše co potřebujete vědět o doménách při podnikání

Co je to doména?

Doména je adresa webu na internetu, která se zadává do webového prohlížeče pro načtení webové stránky. Doména je vždy unikátní a skládá se z textu a koncovky, např. seznam.cz. Slova mohou být oddělena pomlčkou a mohou obsahovat i čísla.
Pro webovou stránku přístupnou na internetu vždy potřebujete nějakou doménu.

Kde a jak koupit volnou doménu?

Doménu si lze koupit u registrátorů domén, např. Wedos.cz. Doménu můžete objednat společně s webhostingem nebo jenom samotnou doménu.
Domény se kupují na určité časové období v letech.
Pro nákup domény musí být doména volná.

Na co si dát pozor: V případě že podnikáte s více osobami, dbejte na to kdo si doménu zaregistruje. Vlastníkem může být vždy jedna právnická nebo fyzická osoba. Máte-li firmu se společníkem, vždy registrujte doménu na firmu nebo na sebe. Pokud by měl doménu registrovaný jen jeden ze společníků a ten firmu opustil, tak on zůstane vlastníkem domény. Snadno se tak dostanete do neřešitelných sporů, které mohou vést až k zániku podnikání.

Kde zjistím, zda je doména volná?

Ověření domény umožňují registrátoři domén na svých webech. Šikovný vyhledavač mají např. domeny.cz.

Musím mít webhosting a registraci domény u stejného poskytovatele?

Nemusíte. Doménu můžete mít registrovanou např. u wedos.cz a webhosting u cesky-hosting.cz. U registrátora domény budete muset nastavit DNS záznamy na ten vybraný webhosting. Když máte doménu i webhosting u jednoho poskytovatele, tak nic nastavovat nemusíte.

Mohu si koupit i obsazenou doménu?

Vlastnictví domény je možné převést. Souhlas současného držitele domény s převodem je nutný. Cena odkupu je na dohodě mezi držitelem domény a zájemcem o doménu. Pro převod potřebujete mít otevřený účet u některého z registrátorů domén, např. Wedos.cz Samotný převod již probíhá elektronicky, postupujte dle pokynů registrátora domén.

Kolik stojí doména?

Cenu za registraci domény si určují registrátoři sami. Ceny domén s koncovkou CZ se pohybují v rozsahu od 175 Kč do 300 Kč/rok. Ceny domén s ostatními koncovkami se znační liší v rozsahu desetikorun po tisíce korun za rok.

Kde zjistím komu patří doména?

České CZ domény: Držitele českých domén můžete vyhledat v centrálním registru českých domén na adrese nic.cz. V registru zjistíte držitele domény, to je ten kdo si ji zakoupil, datum expirace a server na, který ji nasměrována.

Slovenské SK domény: podobně jako český registr domén je pro SK domény slovenský registr domén na adrese: sk-nic.sk

Domény COM a ostatní: Pro vyhledání domén, které nenáleží žádnému státu můžete použít web whois.com.

Musím v Česku používat doménu s koncovkou .CZ?

Můžete používat jakoukoli koncovku. Pro web určený pro českého zákazníka je nejvhodnější používat doménu s koncovkou .CZ. Český zákazník vnímá koncovku CZ důvěryhodněji nežli ostatní koncovky.

Pokud cílíte i na zahraniční zákazníky, pak je určitě na místě koupit doménu i s koncovkou EU a COM.

V názvu domény potřebuji mít dvě slova, mám koupit doménu se slovy oddělenými pomlčkami nebo bez pomlček?

Kupte si obě dvě domény. Doménu, kterou nebudete používat lze snadno přesměrovat na tu druhou doménu, např. doména firemni-weby.cz a firemniweby.cz má stejného vlastníka. Doména firemniweby.cz je přesměrovaná na firemni-weby.cz. Vyhnete se tím problémům s ostatními konkurenty.

Horší je situace, kdy je jedna z domén je již obsazená. V takovém případě je vhodnější vymyslet jiný název domény, případně se pokusit obsazenou doménu odkoupit.

Má název domény vliv na umístění webu ve vyhledávači google.com a seznam.cz (SEO webu)?

Obecně řečeno je výhodnější pro SEO, když název domény obsahuje slovo, které vystihuje obor podnikání nebo konkrétní produkt. Hodnotících faktorů pro SEO webu je celá řada. Na prvním místě je zejména kvalitní obsah webu. Na dalším místě je kvalita a množství odkazů, které vedou na webovou stránku z jiných webů. Až daleko za nimi je velké množství faktorů jako je slovo v názvu domény.

Nemusíte zoufat, pokud není volná doména se slovem vašeho produktu nebo služby, můžete vybrat jiný název pro doménu a postupně budovat SEO webu. Důležité je pro podnikání, aby byl název domény dobře zapamatovatelný a důvěryhodný.

Na co si dát pozor: Podívejte se zda je volná doména ještě předtím než pojmenujete svoji novou firmu, produkt nebo službu, včetně dalších koncovek jako je EU nebo COM. Volných domén se smysluplnými názvy je málo a boj o ně tvrdý.

Jak zjistím hodnocení již existující domény u vyhledávačů?

Vyhledavač Google.com již nezveřejňuje hodnocení domén. Vyhledavač seznam.cz zrušil svůj s-rank v roce 2020.
Webové vyhledávače vám tedy hodnocení domény neprozradí.

Pro alespoň orientační hodnocení domén se používá služba od ahrefs.com
Tato webová aplikace vyhodnocuje weby od 0 do 100 na základě zjištěných zpětných odkazů z jiných webových stránek. Tyto zpětné odkazy jsou významný SEO faktorem webu.