Editujte obsah webu snadno s pagebuilderem Elementor

Co je to pagebuilder Elementor?

Elementor je populární pagebuilder pro WordPress, který umožňuje snadné a rychlé vytváření a úpravu webových stránek. S využitím grafického rozhraní, Elementor umožňuje uživatelům snadno upravovat a vizuálně designovat různé části svých webových stránek, jako jsou hlavičky, zápatí, stránky, příspěvky, formuláře, atd.

Elementor poskytuje uživatelsky přívětivé rozhraní pro vytváření stránek pomocí tzv. drag-and-drop editoru. To znamená, že můžete jednoduše přetáhnout a upustit různé prvky na stránku a měnit jejich vlastnosti, jako jsou barvy, velikosti a styly, a to vše bez nutnosti psát kód.

Elementor nabízí také mnoho užitečných funkcí, jako jsou například hotové šablony, mobilní náhledy, SEO optimalizace, integrace s dalšími pluginy a mnoho dalšího. Díky tomu je Elementor populárním nástrojem pro tvorbu webových stránek mezi začínajícími i pokročilými uživateli.

Elementor Pro

Jaký je rozdíl mezi bezplatnou verzí Elementoru (Free) a placenou verzí Elementoru Pro?

Elementor ve free verzi si můžete nainstalovat snadno bezplatně v administraci WordPressu stejným způsobem jako každý jiný plugin v sekci Pluginy – instalace  pluginů. Elementor má také placenou verzi pagubuilderu nazývanou Elementor Pro.  Pro používání Elemetoru Pro potřebujete mít zakoupenou licenci. Tato licence umožní přístup k důležitým aktualizacím. Licence se kupuje na jeden rok. Plugin Elementor Pro se instaluje jako další plugin k Elementoru ve Free verzi. Základní plugin je tedy stejný.

Existuje několik rozdílů mezi bezplatnou (Free) verzí Elementoru a jeho placenými verzemi. Zde je několik hlavních rozdílů:

  • Funkce: Základní funkce Elementoru jsou dostupné v bezplatné verzi, ale pokročilejší funkce a rozšíření jsou k dispozici pouze v placených verzích. Například v Elementor Pro je k dispozici více hotových šablon, možnost tvorby dynamických webových stránek, nástroje pro formuláře, integrace s e-commerce pluginy atd.
  • Šablony: Bezplatná verze Elementoru obsahuje omezený počet hotových šablon, zatímco placené verze nabízejí širší výběr hotových šablon a témat pro různé účely a obory.
  • Podpora: Placené verze Elementoru poskytují uživatelům přístup k technické podpoře, což může být užitečné pro uživatele, kteří potřebují pomoc s konkrétními problémy.
  • Licenční podmínky: Bezplatná verze Elementoru je dostupná na licenci GPL, což znamená, že ji mohou používat a upravovat i jiní vývojáři a distribuovat ji dál. Placené verze jsou obvykle nabízeny na základě konkrétních licenčních podmínek, což může omezit možnosti distribuce a úprav kódu.

Bezplatná verze Elementoru je užitečným nástrojem pro tvorbu a správu obsahu základních webových stránek. Funkce pro tvorbu obsahu tzv. Widgety jsou sice omezené oproti Pro verzi, na běžný obsahový web však většinou stačí. K Elementoru lze naprogramovat také další widgety na míru. Programátor může naprogramovat Widget přesně takový jaký potřebujete.

Nevýhoda Elementoru Pro je v nutnosti kupovat každý rok novou licenci. Bez licence nemáte přístup k aktualizacím. Aktualizace jsou důležité pro zachování kompatibility pluginu se základním Elementorem ve free verzi a také samotným redakčním systémem WordPress. Bez aktualizací Elemetoru Pro je jen otázkou času kdy se obsah webu rozsype z důvodu ztráty kompatibility. Častým nešvarem webů je právě používání neaktualizované verze Elementoru Pro bez licence.

Elementor Pro nepoužívejte bez platné licence. Bez licence nemáte přístup k aktualizacím. Použití Elementoru Pro bez přístupu k aktualizacím může mít vážné následky pro webové stránky v podobě chyb v zobrazení obsahu webu, znemožnění načtení Elementoru a bezpečnostních rizik zvenčí. To zejména z důvodu ztráty kompatibility Elementoru Pro se základní verzí Elementoru a redakčního systému WordPress, ke kterým jsou aktualizace volně dostupné.

Jaké jsou hlavní výhody pagebuilderu Elementor?

Existuje mnoho výhod, které nabízí pagebuilder Elementor. Některé z hlavních výhod jsou:

  • Jednoduchost použití: Elementor nabízí uživatelsky přívětivé grafické rozhraní, které umožňuje snadno tvorbu a úpravu webových stránek pomocí drag-and-drop editoru bez nutnosti psát kód.
  • Má bezplatnou verzi, která je plně dostačující nejen pro jednodušší weby. Chybějící widgety lze doplnit naprogramováním vlastních widgetů na míru.
  • Flexibilita: Elementor poskytuje mnoho různých nástrojů a funkcí pro tvorbu různých typů webových stránek, včetně stránek pro obchod, blogy, prezentace a další.
  • Hotové šablony: Elementor nabízí mnoho hotových šablon a témat pro různé obory, což může ušetřit čas při tvorbě webových stránek.
  • Responsivní design: Elementor umožňuje tvorbu responsivních webových stránek, které jsou optimalizovány pro mobilní zařízení.
  • Integrace: Elementor nabízí integraci s mnoha dalšími pluginy a službami, což umožňuje uživatelům rozšířit funkce svých webových stránek.
  • Komunita: Elementor má velkou komunitu uživatelů, kteří sdílí své zkušenosti a tipy a pomáhají si navzájem při tvorbě webových stránek.

Jaké jsou hlavní nevýhody pagebuilderu Elementor?

I když má pagebuilder Elementor mnoho výhod, existují také některé nevýhody, které by uživatelé mohli vzít v úvahu při používání tohoto nástroje. Některé z hlavních nevýhod jsou:

  • Elementor Pro je dražší ve srovnání s jinými pagebuildery, neboť platba za licenci je roční. Konkurenční pagebuildery výšinou nabízejí celoživotní licenci pro jeden nebo i více webů. Tato nevýhoda vás nebude trápit v případě, že si vystačíte se základním bezplatným Elememtorem.
  • Tak jako i ostatní pagebuildery tak i Elemetor má negativní vliv na rychlost načítání webu. Kód, který tvoří Elementor je celkově až příliš objemný a obsahuje zbytečný balast. Elementor pro své Widgety potřebuje mnoho knihoven, to je souborů zejména s javascriptovým a CSS kódem. Tyto knihovny se stahují při načítání webu. Nejsou to však pouze tyto knihovny, Elementor používá také externí zdroje jako fontů pro zobrazení ikon, např. Font 4 Awesome Tím roste celková datová náročnost. V nastavení Elementoru je možné některé tyto datové prvky omezit nebo zakázat. Vhodným nastavením a používáním Elementoru lze docílit webové stránky se slušným výsledkem v testu rychlosti načítání webu. Pomalé načítání webu není rozhodně vždy zaviněno Elementorem samotným.  Vliv na rychlost načítání webu má nastavení Elementoru, způsob použití, správná optimalizace obrázků, ale také v neposlední řadě celkové množství pluginů a šablona webu.

Celkově lze říci, že Elementor je užitečným nástrojem pro tvorbu webových stránek s vysokou úrovní flexibility a snadností použití.

Užitečné odkazy:

Webová stránka vydavatele pegebuilderu Elementor

Ceník Elementoru Pro